hoşgeldiniz


24 Şubat 2012 Cuma

Çiğdem' in çekilişi çok güzel.
Çiğdemin blogunda çekiliş var ,elemeği tepsilere bayıldım.hadi sizde katılın .
link i tıklayın lütfen.

21 Şubat 2012 Salı

özge bayrağın çekilişi el emeği hediyelerden;

çok güzel bir çekiliş var ;özge bayrak hazırlamış,el emeği hediyeleri var.tavsiye ediyorum .katılmak için tık layın
lütfen. 

romantik yatak

Etsy  'deki  bu yatağa bayıldım.minyatür ama ben gerçeğini istiyorum kızıma ! kendime de olabilir aslında ,neden olmasın di mi :) yerdeki paspasa dikkatinizi çekerim çok eski bir örnek, annemin sehpa örtüleri vardı aynı örnekten.yatak örtüsü ve yastıkları da eğer bu kadar  tatlı desenlerde kumaşlar bulabilirsek dikeriz .Türkiye'de bu kumaşlardan o kadar az ki ,ya da ben rastlayamıyorum yerini bilenler varsa lütfen bana da söylesin.sevgilerimle 

19 Şubat 2012 Pazar

Pembe Kabuk' da güzel hediyeler var.

Pembe Kabuk  arkadaşımızın çekilişi çok hoşuma gitti.çekilişlerde kitap hediye etmek hoşuma gidiyor nedense .bende çok yakında bir çekiliş yapmak istiyorum artık.kitaplı ve romantikbutik aksesuarlarıyla dolu bir çekiliş olabilir benimkisi de.Pembe Kabuğun çeklişine katılmak için tıklayın lütfen.

yarım ipleri değerlendirme elbisesi;

işte böyle bir elbise oldu,


biz çok sevdik ekinle.ceketimden artan yün kumaşı kulandım.çok zevkli oldu dikişi de .kızı olan arkadaşlara bir fikir olabilir belki.

Ekinle birlikte sevgiler gönderiyoruz hepinize.

17 Şubat 2012 Cuma

pratik bir yelek/ceket dikelim mi ?


merhaba,
daha önce kestiğim kumaşları henüz yayınlamadan başka bir modele geçtim,daldan dala konmuş gibi oldum:) aslında diktim,çok az işleri kaldı tamamlanmaları için, ama en kalın ve sıcak tutanı önce giymek için yünlüleri başa çektim tabi.bu soğuk günlerde ben de aşırı üşüyorum,ofis bile soğuık geliyor bana.  Bu kumaş da yün olunca ,ön sırayı alıverdi.

gelelim dikme aşamalarına; aslında dikişi yok, sadece biçmek yeterli .ben kollarını eklediğim için oturdum makineye (kenarlarını da kıvırmam gerekmedi, akan bi kumaş değil çünki), yelek olarak kullansaydım hiç dikişsiz olacaktı yani.

şimdi biçki aşamaları;

 kumaşımızın enine ikiye katlanmış hali ;
sırt ölçümüzü almamız gerekiyor ilk önce (arkadan iki kol arasını ölçün),onu bir yere not edelim.sonra bu ölçünün 3 katı kadarını (öndeki parçanın ne kadar uzun olmasını istiyorsanız ölçüyü o kadar artırın) da ölçünüze ekleyin.mesela  "eğer sırtınızın ölçüsü 50cm.ise  kumaşın tümü 1,50 cm. olacak ."gibi.
ilk resimde ikiye katladığımız kumaşımızı kat yerinden  enine
katlayacağız ama bu kez not ettiğimiz sırtımızın ölçüsünün yarısı kadar .

burda boyuna katladığımız kısım ise yaka kısmının uzunluğuna bağlı.ben biraz kısa bırakmışım burdakinden biraz daha uzun katlarsanız daha havalı duruyor yakası.kestiğim yer ise kol oyuntusu.kendi kolunuzun  oyuntusunu ölçerek kesebilirsiniz burayı da. 
işte son hali .yaptığımız işlemleri burda daha açık şekilde görebiliyoruz.


kolsuz halini merak edenler için aşağıdaki yeleğimi giyerek resim çekip paylaşıcam yarın.
sevgilerimle..
16 Şubat 2012 Perşembe

gitar sevgisi

canım kızım

Jimi Hendrix mi olacak ne bu kız:)aman yaşı kaderi benzemesin .gencecik hayatını tüketmiş hızlı yaşamış çabuk gitmiş.ama büyük dehaymış.anmadan edemedim.
tüm zamanların en iyi gitaristi.5 Şubat 2012 Pazar

pratik tunik biçmek;


 1. merhaba,panço tuniğimin kesilişini resimlerle anlatacağımı söylemiştim.haftasonu bir başka kumaş üzerinde aynı biçkiyi uyguladım.Umarım yapmak isteyenler için faydalı olur; kumaşın ebatlarını şu şekilde hesaplayabiliyoruz.daha doğrusu ben öyle yaptım .omuz göğüs ve kalça ölçünüzü alın en büyük olan ölçüyü kullann ve kol kısmı için bir miktar uzunluk ekleyin. bu ölçüyü ben15-20 cm gibi aldım.bu tuniğin genişliği olacak.bir de boyunun uzunluğu var tabi onu da isteğinize göre ölçün.Kumaşı önce boyuna katlayın,

   sonra da enine tekrar katlayın 4 kat oldu böylece.  ve de en başta ölçtüğümüz ölçünün yarısı kadar oldu genişilğibu haliyle. 


   yaka kısmını sol köşedeki kat yerinden istediğiniz açıklıkta kesin.(yukarıdaki resimde sol üst köşe ,alttaki resimde aşağıda kalmış,ters yönden çekmişim aklınız karışmasın) 


  açık olan uçlarına yuvarlak bir form vermek için isteğinize göre kesin. 
  sonra da yan dikişlerini çekin, yakayı çalışın.
  ekin kızım beni yalnız bırakmadı tabi bu arada ,o da  kafasına göre birşeyler biçti, iğneledi.ne düşünerek kesti bilemiyorum ,ilgilenemedim çocukla doğru dürüst, zamanım olsaydı keşke ikimiz de tamamlayabilseydik aklımızdakileri.  umarım yararlı olmuştur anlattıklarım,aklınıza takılanları da konuşabiliriz tekrar.sevgilerimle.