hoşgeldiniz


28 Ocak 2012 Cumartesi

Yarım ipleri değerlendirme projesi

işte yarım iplerimle kızım için yapmayı planladığım şey;
daha önceki bir postumda resimlerini eklemiştim nako'nun sitesinden,(bu kış örülecek favori parçalar )işte bu elbiselere benzer bir elbise var aklımda, bakalım nasıl bir şey olacak.


ÜTOPYA

Thomas More un Ütopyasını bilir(mi)siniz .paraya değer vermeyen çoğunlukla insani değerleri ön planda tutan bir sistem .Bilgelikle dolu anlayışlar,herşey eşit, insanlar birbirine saygılı.Ben de şunu düşünüyorum hep, tüm bunların temelinde insanın içindeki sevgiyi ön plana çıkarması, hırslarını yok etmesi şartı vardır aslında.Hırslar insanlara zarar verir.Çağımızda başarılı olmanın şartlarından sayılsa da .Diğer insanlarla mücadeleyi onları ezmeyi,geçmeyi  ve bundan dolayı duyulan hazzı besler.oysa dünyada herkese yetecek kadar  sermaye var .eşit ve doğru kullanılarak çoğaltılacak bir sermaye.Bu kitapta en çok etkilendiğim şeylerden biri de altının kölelerin boynunda zincir olarak kullanılması ve paraya değer verilmemesi.  Tabi bu kadar eşitlik üzerine kurulmuş bir sistemde kölelerin ne işi var demeden de duramıyorum ama orda asıl söylenmek istenen altının değersizliği.Eğer para olmasaydı zaten kölelik de olmazdı bu bir çelişki belki de ama buraya fazla takılmıyorum ,verilmiş öyle güzel mesajlar var ki..insanlar 6 saat çalışıyor geri kalan zamanlarını da sanatla eğitimle uğraşarak geçiriyor, eğer para gerçekten bu kadar değersiz olsaydı .dünyada ne savaş ne yoksulluk ne açlık ne susuzluk olurdu en değerli şey sevgi olurdu .
Bu kitabı okuyalı çok oldu aslında buna rağmen bu günlerde bana bunları düşündürten şeyse Mahmur prensesimin sevgi perdesi projesi,sadece sevgiyi sevginin gücünün her güzel şeyin başlangıcı olduğunu insanlara hatırlatmak ,bunu vurgulamak amacıyla çıkan bu projeye iyi olduğu kadar soru işareti dolu yorumlar da geliyor ve bu beni de onu da üzüyor.parayla ilişkilendirmek herşeyi artık hastalık olmuş çağımızda, herşeyin ucu paraya dayanıyor.işte zaten akıtılması gereken irin bu (ıyyyk ! ) ,demek ki sevgi perdesi her ne kadar ütopik olsa da ,doğru yolda :) 

3,5 tl ye yün panço tunik;yine ümraniyedeki kumaşçılardan geçen hafta parça halinde 3,5 tl ye
aldığım kumaşı bu şekilde kullandım.kalıp yok.pratik kestim.sevgili anneciğim de durmadan dikiş dikerdi ve hep pratik çalışırdı. benim de en sevdiğim şey pratik çalışmak.sanırım genler :) ya da göz aşinalığıyla alakalı. kalıpla çalışırken bu kadar iyi hissetmiyorum kendimi.
siyah taytla ve çizmeyle kullandım bu tuniği.

çok rahat ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim,aslında  keşke kesilişini de fotoğraflasaydım diye hayıflandım şimdi.ama bunu başka bir kumaşta göstericem mutlaka .söz veriyorum.çünki çok kolay ,dikişe yeni başlayanlar için ideal.en yakın zamanda böyle bir post hazırlıyacağım.

18 Ocak 2012 Çarşamba

internette gözüme takılanlar;

etsy' de gördüm ve vuruldum.hemen yapmak istiyorum bundan ,kumaşım var ama boncuklarım bitti ,gidip almam gerekiyor.kopyacı olduğumu düşünmeyin sakın bu zaten benim tarzım ve  nerdeyse benim hep kullandığım malzemelerden yapılmış.zaten birebir aynısını yapamıyorum hiçbir zaman istesemde,esinlendim derler ya  benim durumum da o olabilir belki :) 

dönüp dolaşıp aynı şeyleri beğeniyorum hep ,dantel ,boncuk ,fırfır :)bu çiçek farklı geldi bana ortasında damar görünümü verilmesi çok gerçekçi olmuş.
13 Ocak 2012 Cuma

motifli bolero

eskiden ördüğüm bir parçaydı ne amaçla ördüğümü bile hatırlamıyorum.ama bu yazımda da (tık)
anlattığım şekilde değerlendirmeyi düşünüyordum .kot şortumun üzerine dikip şort-etek haline getirecektim.ani bir karar değişikliği ile işte böyle oldu.


badi üzerinde daha güzel duracağını düşünüyorum .boğaz kısmına bambu ipten ördüğüm bir boyunluğumu ekledim.nakonun bambu ipinden örmüştüm çok sıcak tuttuğunu söyleyebilirim.ama malesef nako o ipi kaldırmış üretimden .şimdi %80 bambu içeren bebe yünleri var sadece.boyunluğumun ilk halini çekmek aklıma gelmedi.üst tarafı dar altt tarafı geniş bir parçaydı.hazır  iki parçayı birleştirmek de çok keyifliymiş.şimdi bu motifleri örmek bana hayli zor geliyor. 

9 Ocak 2012 Pazartesi

Sevgi Perdesi için;
Mahmurprensesin projesi için yaptığım çalışma .Bugün yerine ulaştı.Umarım bu güzel  proje güzeliklere vesile olur.

6 Ocak 2012 Cuma

çiçek bahçesi yaka kolye


uzun zaman önce yapmıştım bu yakayı ,pasajımı kapattığımda kıyıda köşede kalmış, unutmuşum, tekrar koydum pasaja ve emek sensin'e .

4 Ocak 2012 Çarşamba

çiçekli bluzumun kalıplarısevgili Suhuba ,çiçekli bluzumun kalıbı burda eylül 2011 sayısında.3 parça kalıptan oluşuyor ,  kol kısmı biraz fazla geniş gibiydi ben  biraz küçülttüm.3değişik şekilde kullanılabilyor.kısa kollu  ve kısa bedenli.ben 44 beden kalıp çıkarıp hiç pay vermeden kestim.modellerde 2 beden birden oynayabiliyor .bazı kalıplarda 40 beden büyük gelirken bazılarında küçük geliyor ben de garanti olsun diye 42 kesip kendime göre daraltıyorum genelde. bu modelde ise 44'ten başlıyordu, baya küçülttüm dikerken.

2 Ocak 2012 Pazartesi

Mahmurprensesin sevgi ve dostluk perdesi
çok güzel bir proje ,tüm blogerler haydi !!! dünyada sevginin ve dostlugun hala var oldugunu haykırmak için bu güzel perdeyi büyütelim ,büyütelim ki tüm kötülükleri arkasında bırakalım..mahmurprensesin daveti için lütfen tıklayın.